• info@diyarbakirrehberi.net
  • 0544 234 5078

HABER DETAYI

Ağustos 29, 2022 8:35 am

Diyarbakır’da Ne Yenir?

Diyarbakır’da Ne Yenir?

Ülkemizin en iyi yanlarından birisi de hiç kuşkusuz gastronomi alanıdır. Ülkemiz çok farklı kültürlere ev sahipliği yapan bir ülke olduğundan yemek konusunda da çok çeşitlilik vardır. Her bölgemizde yöresel birçok lezzetimiz bulunmaktadır. Yöresel anlamda yemek çeşitliliği yüksek olan şehirlerimizden birisi de hiç kuşkusuz Diyarbakır’dır. Doğuda yer alan şehirlerimiz özellikle et yemekleri ile bilinse de hamur işi ve tatlı konusunda da çok geniş seçenekleri vardır. Peki Diyarbakır’a yolumuz düşerse burada ne yenir?

 

Diyarbakır’da Ne Yenir?

Diyarbakır Lezzetleri Diyarbakır Lezzetleri

 

Diyarbakır’ın kendisine has birçok lezzeti bulunmaktadır. Bunların başında Diyarbakır ciğeri, kadayıfı, mahlepli Diyarbakır çöreği, Mumbar dolması, patlıcan dizme, cartlak kebabı, serbizer çorbası, acılı ezme, duvaklı pilav, kaburga dolması ve meftune gelmektedir. Peki bu yemekler nelerden yapılır? Diyarbakır’da bu yemekler nerede yenir?

 

Diyarbakır Ciğeri

Diyarbakır ciğerinin en büyük özelliği sadece kuzu ciğerinden yapılıyor olmasıdır. Kuzu ciğeri öncelikle büyük parçalar halinde doğranır. Daha sonrasında şişe geçirilir. Şişe geçirilen bu ciğerler kömür ateşinde pişirilir. Ortaya tadına doyumsuz bir lezzet çıkar. Farklı bölgelerde ciğer yemiş ve sevmemiş insanların bile beğenisi kazanabilir. Diyarbakır’a giderseniz en iyi ciğeri yiyebileceğiniz mekanlar;

 

  • l Dağkapı Ciğercisi (Hüseyin’in Yeri),
  • l Ciğerci Muharrem Usta,
  • l Meşhur Ciğerci Sadık usta,
  • l Umut Ciğer,
  • l Meşhur Kebapçı Hacı Halid,
  • l Onur Ocakbaşı,
  • l Ciğerci Remzi Usta’dır.

Diyarbakır’a giderseniz mutlaka yemeniz gereken yemeklerin başındadır. Fiyatı da günümüz şartları düşünüldüğünde ortalama fiyatlarda kalmaktadır.

 

Diyarbakır Kadayıfı

Diyarbakır’ın bir diğer güzel lezzeti kadayıfıdır. Şerbetli tatlıları seviyorsanız mutlaka şans vermeniz gereken bir yemektir. Diyarbakır’da en güzel kadayıfı yiyebileceğiniz yerler;

l Kadayıfçı Saim Usta,

l Kadayıfçı Hacı Levent,

l Kadayıfçı Sıtkı Usta Kadayıf ve Künefe Salonu,

l Levent Usta Künefe ve Kadayıf Salonu,

l Usta Eller Künefe, Baklava, Kadayıftır.

Diyarbakır’a giderseniz ve şerbetli tatlılar ile aranız iyiyse mutlaka bu kadayıfa da şans vermelisiniz. Fiyatı da büyük bir şehirde yiyeceğiniz bir porsiyon tatlı ile neredeyse aynıdır. Porsiyonlar ise gayet doyurucu ve lezzetlidir.

 

Mahlepli Diyarbakır ÇöreğiAdından da anlaşılabileceği gibi Diyarbakır şehrimize ait en güzel lezzetlerden birisi Mahlepli Diyarbakır Çöreğidir. İçine bildiğimiz çöreklerden farklı olarak mahlep, tarçin ve rezene otu girer. Ortaya da tadına doyulmaz bir lezzet çıkar. Et sevmeyenler ve hamur işlerine bayılanlar için mutlaka denenmesi gereken bir lezzettir. Diyarbakır’da birçok yerde bulabileceğiniz bir lezzettir. Bu çörek için özellikle önerebileceğimiz bir mekân olmasa da, ev yemekleri yapan yerler veya mahalle arasındaki pastaneler tercih edilebilir. Tabii ki Diyarbakırlı bir tanıdığımız varsa onun yaptığı çörekler de en doğru seçeneklerden birisi olacaktır.

 

Mumbar Dolması

 

Mumbar koyunun kalın bağırsaklarından yapılan bir yemektir. Koyunun kalın bağırsağına dolma harcının doldurulması ile ortaya çıkar. Sakatat ürünleri sevmeyenler için doğru bir tercih olmayacaktır. Fakat sakatat severlerin mutlaka denemesi gereken bir yiyecektir. Özellikle kış aylarında Diyarbakır’a yolunuz düşerse mutlaka tatmanız gereken yiyecekler arasındadır. Halk arasında mumbar dolmasının yanında bumbar dolması olarak da bilinir. Mumbar dolmasını Diyarbakır’da en iyi yapan yerler;

 

l Paçacı Fazıl usta,

l Şırdancı Musa,

l Kaburgacı Selim Amcadır.

Bunun yanında mahalle aralarında da güzel mumbar dolması yapan yerler bulma ihtimaliniz vardır. Ama yerken mutlaka bilinen ve hijyeninden emin olduğunuz bir yer tercih edilmelidir.

 

Patlıcan Dizme

Patlıcan dizme patlıcanların arasına köfte konularak yapılan bir kebap türüdür. Fırında pişirilen bu kebap enfes bir tat oluşturur. Köfte ve patlıcanın tadının birbirine karışarak pişmesi ortaya harika bir lezzet getirir. Patlıcan Dizme yemek için Diyarbakır’da birçok mekân bulunmaktadır. Bu konuda özellikle öne çıkan çok mekân olmasa da iyi kebapçılar tercih edilebilir.

 

Cartlak Kebabı

Adı Gazi Antep’le anılsa da Diyarbakır’ın da en ünlü lezzetlerinden birisidir. Kuzu veya dana ciğeri ile yapılan bu kebap özellikle ciğer severlerin mutlaka denemesi gereken lezzetler arasındadır. Özellikle kuzu ciğerinden yapılanı makbuldür. Bu etler gömlek yağı ile pişirilir ve ortaya ciğer severlerin hayır diyemeyeceği bir lezzet çıkar. Cartlak kebabını Diyarbakır’da en iyi yapan yerler;

 

l Meşhur Kebapçı Hacı Halid,

l Nasır Usta Adana Kebapçısıdır.

Serbizer Çorbası

Diyarbakır bölgemizde meşhur olan gittiğinizde mutlaka tatmanız gereken yemeklerden birisi de Serbizer çorbasıdır. Et yemeyenlerin de tercih edebileceği bir yemektir. (İçinde tavuk suyu bulunmaktadır. Eğer tavuk veya suyunu da yemiyorsanız bunu göz önünde bulundurunuz). Mercimek, buğday ve nohut ile yapılan bir çorbadır. Serbizer çorbası için de özellikle öne çıkan bir mekân bulunmasa da yöresel yemek yapan mekanlarda genel olarak sunulur ve hepsinde belli bir kalitenin üzerinde servis edilir. Diyarbakır’a yolunuz düşerse yöresel yemekler satan bir yere oturarak mutlaka denemeniz gereken bir lezzettir.

 

Acılı Ezme

Birçok yöremizde bulunan bu meze Diyarbakır’da da çok güzel yapılır. Diyarbakır’ın en meşhur lezzetleri arasında yer alır. Diyarbakır usulü ezme domates, soğan, salatalık, maydanoz, biber, limon suyu, salça, karabiber, zeytinyağı, isot, sumak, tuz ve nar ekişisi ile hazırlanır. Özellikle ezme seviyorsanız Diyarbakır Usulü ezmeyi de denemenizde fayda var. Diyarbakır’a yolunuz düşerse meze satılan yerlerde, yöresel yemek satan yerlerde vay gittiğiniz kebapçılarda mutlaka acılı ezmeyi de isteyin. İçinde İsot, acı biber ve acı biber salçası olduğundan size doğal olarak acı gelebilir. Eğer acı ile fazla aranız yoksa bunu göz önünde bulundurunuz.

 

Duvaklı Pilav

Diyarbakır yöremize özgü lezzetlerin başında gelen yemeklerden birisidir. Perde pilavına görünüş olarak benzer. Duvaklı pilavın farkı, pilavın üstünün kıymalı bir harç ile kapatılmasıdır. Özellikle Diyarbakır’da düğünlerde servis edilir. Kıyması özellikle yağsız kıymadan seçilir, içine badem, bolca tereyağ, tuz ve karabiber girer. Oldukça sade ama lezzetli bir yemektir. Yöresel yemek satan birçok yerde bulunur.

 

Kaburga Dolması

Diyarbakır yöremize ait en güzel et yemeklerinden birisi hiç kuşkusuz kaburga dolmasıdır. Fiyatı diğer tavsiyelerimize göre biraz daha pahalı olsa da mutlaka denemesi gereken yiyeceklerden biridir. Kullanılan malzemeler ve hazırlanışının zahmetli olması fiyatına yansımaktadır. Fakat lezzeti ile fiyatını son kuruşuna kadar hak eden bir lezzettir. Kuzu kaburgasından yapılır. İçerisinde birçok çeşit baharat, dolmalık fıstık, soğan, salça, kuş üzümü, dereotu, maydanoz bulunur. Üstünün sosu da zeytinyağı, salça, bal ve nar ekşisi içerir. Diyarbakır’a giderseniz en iyi kaburga dolması yiyebileceğiniz yerler;

 

l Kaburgacı Selim Amca,

l Ciğerim Ocakbaşı,

l Özler et lokantasıdır.

Bu yemeği yemeye gitmeden önce lokantayı arayıp ellerinde olup olmadığını sormanızda fayda vardır. Hazırlanması nispeten uzun süren bir lezzet olduğundan önceden haber vererek gitmeniz faydanıza olacaktır. Bir öğle veya akşam yemeğinde bu lezzeti mutlaka denemeniz gerekmektedir.

 

Meftune

Diyarbakır yöremize ait birçok yemek olsa da bizim size son tavsiyemiz Meftune olacaktır. Meftune Diyarbakır yöresel yemeği olarak da bilinir. Kuzu kaburga eti ile yapılan nefis yemektir. İçinde patlıcan, biber, domates, sumak, salça, tere yağ, sıvıyağ ve sarımsak bulunur. Ortaya ise nefis bir yemek çıkar. Yazın patlıcanla yapılan bu lezzet kışın kabakla da hazırlanabilir. Meftune’de yöresel yemek yapan yerlerde yenilebilir.

 

Diyarbakır yöremize ait daha birçok lezzet bulunmaktadır. Bunlar ilk akla gelen lezzetlerdir. Ülkemizin her yöresinde olduğu gibi Diyarbakır’da da yenilmesi, tadılması gereken birçok yemek bulunmaktadır. Yolunuz Diyarbakır’a düşerse mutlaka iyi bir yerde bu lezzetlerin tadına bakmanızı öneririz.

 

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.