• info@diyarbakirrehberi.net
  • 0544 234 5078

HABER DETAYI

Ağustos 1, 2022 10:12 am

DİYARBAKIR KADAYIFI

DİYARBAKIR KADAYIFI

DİYARBAKIR KADAYIFI

 

Diyarbakır kadayıfı ağzımıza layık bir tat içerir. Kadayıfın özelliği bol Antep fıstıklı ve kızarmış olmasıdır. Kadayıf içinde aynı zamanda öğütülmüş olan fıstık içi de olmasından dolayı çok fazla tercih edilir. Doğu Anadolu bölgesinde çok sevilen tatlı çeşidi olduğunu söyleyebiliriz. Kavrulmuş kadayıftan meydana gelir. Bol ceviz ve fındık içerikli olan tatlıdır. Kadayıfın doyumsuz tada sahip olması ise bakır tepsi içinde pişmesinden ve soğuk şerbet ile buluşmasından kaynaklıdır. Kadayıfı Diyarbakır’ a gittiğiniz zaman en seçkin yerlerde yemeniz gerekir. Burma şeklinde yapılan kadayıf için ilde birçok restorana bulunmaktadır. Diyarbakır’da mekânlar çok uygun fiyatlar üzerinden hizmet vermektedir.

 

Diyarbakır Kadayıfı Nasıl Bir Tatlı?

 

Diyarbakır kadayıfı aşırı şerbetli olmayan fıstıklı tatlı çeşididir. Kadayıf çıtır çıtır haline geldiğinde tepsiden alınır. Tadı çok hafif olan bir tatlıdır. Diğer kadayıf çeşitleri gibi ağzı yakmaz. Muhteşem bir sunum şeklinde sunumu yapılan tatlıdır. Diyarbakır’a giden turistlerin ilgisini çeken tatlıdır. Burma şeklinde hazırlanan kadayıftır. Tatlının en büyük özelliği ise kalın burgu şeklinde sarılması ve kavrulmuş kadayıftan meydana gelmesidir. Aşhanelerde çok meşhur olan tatlıdır. Kat şeklinde fıstıklar ile hazırlanır. Soğutulmuş şerbet ile elde edilir. Diyarbakır kadayıfı kalın ruloların iyice sıkıca sarılması ile birlikte elde edilir. Tarihi çok eski olan tatlımızdır. Diyarbakır’da unutulmayacak kadayıf tatlısını tüketebiliriz. Zengin sunuma sahip olan tatlımız için meşhur olan yerleri hakkında aşağıda da bilgi vereceğiz.

 

Diyarbakır Kadayıfının Ünü Nereden Geliyor?

 

Diyarbakır kadayıfı bakır tepsi içinde yapılmasından kaynaklı çok ünlü olan bir tatlı çeşididir. Bakır tepsi içinde pişen ilgili tatlı herkes tarafından çok sevilir. Geleneksel olan tatlımız yöresel lezzet içeriğine sahiptir. Büyük şehirlerden Diyarakır havalimanına gelen kişiler burma kadayıf şeklinde olan bu tatlıyı hemen tatmak isterler. Ünlü usta ellerlinden gelen tatlı her geçen gün ünlü oldu. Diyarbakır il olarak bakır ürünleri ile meşhur bir yerdir. Bakır tepsileri ve bakır cezveleri hemen hemen herkesin dilindedir. Doğal olarak elde edilen bakırlarda tatlı yemek ise zaman içerisinde bir ün elde ettirmektedir. Tatlının ünü Almanya ve Avusturya gibi ülkelerde de bilinmektedir. Diyarbakır’a gelen yolcuların çok dikkatini çeken tatlıdır.

 

İlk Defa Kadayıf Kelimesi İle Nasıl Tanışıldı?

 

Ülkemizde ve Orta Doğu ülkelerinde kadayıf ve tel kadayıfın su ve şeker ile buluşması ile birlikte kadayıf ile tanışıldı. Orta Doğu ve ülkemizde çok tercih edilen bu tatlı görünümü ile de göz doldurmaktadır. Ermeni Asıllı bir Türk tarafından keşfedilen tatlıdır. 1890 yılından beri geçmiş tarihe sahip tatlıdır. En fazla Balkan ülkelerinde tüketilir. Hamurların ince tel haline gelmesi ile birlikte çeşidi elde edildi. Ceviz ve hamurun ve şekerin mükemmel uyumu olan tatlıdır. Tatlımız aynı zamanda Selçuklu ve Anadolu beyliklerinden beri süre gelen tatlıdır. Yemek listesinde olmazsa olmaz tatlıdır. Bakır tepside yayılan tatlıyı ünlü olan yerde yemek de ayrı bir keyif olacaktır.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.